• Eduroam

• Naše škola je připojena k eduroamu

• eduroam

Federace eduroam je mezinárodní projekt zabývající se podporou mobility a roamingu v sítích národního výzkumu a vzdělávání (NREN). V České republice je tento projekt zastřešován sdružením CESNET. Naše škola se do projektu zapojila v roce 2023. Byl tak učiněn další krok ke zvýšení kvality zajištění vzdělávání a prestiže instituce.

• Jeden účet. Kdekoliv.

• Registrovaný účastník může používat tuto bezdrátovou síť kdekoliv je dostupná pomocí jednoho uživatelského účtu. Správu účtu provádí domovská organizace.

Použití roamingu je jednoduché, řádně nastavené zařízení účastníka se připojuje automaticky, jakmile je síť eduroam k dispozici.

Služba je pro všechny účastníky zdarma.

• Aktivace eduroam účtu

• V eduroamu se používá uživatelské jméno sestávající ze dvou částí – samotného uživatelského jména a realmu (koncovky). Za uživatelské jméno, na něž jste zvyklí z ostatních systémů školy, budete v rámci roamingu přidávat znak @ a realm spsch.eu.

Uživatelská jména mohou vypadat např. takto: novakj@spsch.eu pro zaměstnance, 23novakovap@spsch.eu pro žáka či x18207@osu.cz pro cizího návštěvníka. Pozor, nejedná se o váš e-mail!

Než budete moci eduroam využívat, budete si také muset nastavit v portálu školy své heslo.

• Nastavení uživatelských zařízení pro připojení k eduroamu

• Android

Důležité upozornění na úvod: RADIUS používá pro ověřování certifikáty. Systém Android neumožňuje certifikáty uložit do nezabezpečeného zařízení, proto je třeba mít v telefonu nastaven zámek obrazovky, který se odemyká PINem, heslem, otiskem prstu či skenem obličeje; jiné metody (např. přejetí či gesto) nemusí fungovat.

Nejrychlejší variantou je použít aplikaci geteduroam. Tato varianta vyžaduje připojení k Internetu pomocí mobilních dat či sítě pro hosta (lísteček na vrátnici). Po nastavení a ověření spojení je možno aplikaci odinstalovat.

Pro ruční nastavení budete potřebovat následující informace:

• název sítě (SSID): eduroam
          • protokol připojení: 802.1x
          • zabezpečení a šifrování: WPA2 + AES
          • ověřování: PEAP
          • vnitřní autentizační protokol: MS-CHAPv2
          • certifikáty: vypnout všechna možná ověřování, pokud to jde
          • doména: nevyplňovat
          • anonymní identita: nevyplňovat

Řešení problémů: Smažte síť eduroam v seznamu Wi-Fi sítí. Najděte v nastavení systému certifikáty a smažte vše, co obsahuje v názvu CESNET nebo eduroam. Pak proveďte konfiguraci přes geteduroam znovu.

iOS / iPadOS

V seznamu sítí stačí vybrat eduroam, odsouhlasit důvěru certifikátu od eduroam CA 2 pro server linux.spsch.eu a zadat své přihlašovací údaje. Vše ostatní si zařízení nastaví samo.

Řešení problémů: Jděte do Nastavení / Obecné / VPN a správa zařízení. Zde smažte všechny profily eduroam. Dále jděte do Nastavení / Wi-Fi, najděte eduroam, klikněte na ⓘ a zvolte Ignorovat tuto síť. Pak se připojte znovu.

Windows

Řešení problémů: Jděte do Nastavení / Síť a Internet / Wi-Fi / Spravovat známé sítě. Zde najděte eduroam a odeberte ji. Pak se připojte znovu.

• Podpora

• Uživatelé naší školy se mohou obracet na Mgr. Lukáše Mižocha, kabinet A45, e-mail lukas.mizoch@spsch.eu, telefon 556 307 445.

Návštěvníci s cizím účtem eduroam by měli podporu hledat primárně ve své domovské instituci, tedy té, která jim poskytla účet.