Žáci prvního ročníku připravili další číslo časopisu Alchymie Chemické.
Přejeme příjemný zážitek.
Za redakci Miroslav Holub.
Žáci prvního ročníku připravili další číslo časopisu Alchymie Chemické.
Přejeme příjemný zážitek.
Za redakci Miroslav Holub.
Střední škola průmyslová škola chemická, Ostrava, příspěvková organizace oznamuje vyhlášení prvního kola přijímacího řízení.
Podrobnosti najdete na stránce přijímací řízení.
Uchazeči o studium a jejich rodiče najdou veškeré obecné podrobnosti o přijímacím řízení na webu www.prihlaskynastredni.cz.
Pro rychlé a pohodlné podání přihlášky doporučujeme využít elektronickou formu přes portál www.dipsy.cz.
Nenechte si ujít příležitost stát se součástí naší školy a vstoupit do světa chemie a přírodních věd!
Moravskoslezský kraj ve spolupráci s Českým olympijským výborem připravuje na závěr ledna významnou multisportovní akci Hry XI. Zimní Olympiády dětí a mládeže ČR 2025. Mládežnická olympiáda se do našeho regionu vrací po třinácti letech.
Na zimní edici Olympiády dětí a mládeže se pro rok 2025 nominovalo 1 127 mladých sportovců ze všech čtrnácti krajů České republiky. V Třinci, Ostravě, Frýdku-Místku, Českém Těšíně a na Bílé se utkají v 11 sportech, plus je na programu také jedna umělecká soutěž.
Celkem se o ručně kované medaile bude bojovat ve 27 disciplínách. Napínavé hokejové bitvy proběhnou v třinecké Werk Areně i v hale Polárka ve Frýdku-Místku, kde navíc bude o zlatý hattrick usilovat domácí tým Moravskoslezského kraje. Akrobatické lyžování, alpské disciplíny a snowboarding bude hostit Ski areál Bílá, biatlon a běžecké lyžování zase běžecký areál na Bílé. Krasobruslaři se představí v Českém Těšíně.
Energickou atmosférou tanečního sportu ožije Ostravský Campus. Lezení na obtížnost uvidíte v Dolní oblasti Vítkovic v Ostravě, boulder se poleze v HANGAR climbing playground by Adam Ondra a šachové partie se budou hrát na zámku ve Frýdku-Místku.
Kdo bude reprezentovat váš kraj zjistíte zde.
Ještě předtím než vypuknou klání na sportovištích, zažijí mladí sportovci slavnostní zahajovací ceremoniál. Ten se uskuteční v neděli 26. ledna v třinecké Werk Areně. Vše odstartuje v 15:30 warm up s DJem a o půl hodiny později pak začne oficiální program s nástupem sportovců, zapálením ohně či vztyčením olympijské vlajky. Zahájením provede moderátorka Barbora Černošková. Následně si všichni přítomní užijí koncert zpěváka Alberta Černého a jeho kapely Lake Malawi.
Výstava probíhá od 8. 1. 2025 do 28. 2. 2025.
Výstava je otevřena v pracovní dny od 7:30 do 15:30
Motto: Přesvědčte se s námi, že i technika je umění a že v každém umění je kus vědy.
S odkazem na naše učitele, kteří na Fakultě materiálově-technologické (VŠB-TUO) před více než 30 lety stáli u zrodu studijního programu Umělecké slévárenství, se dnes snažíme studentům předávat hlavně lásku a úctu ke slévárenskému řemeslu. Učíme je, jak dát kovu uměleckou podobu a vdechnout mu tak duši. Spojujeme dvě zdánlivě neslučitelné oblasti, a to umění a techniku, v jeden dokonalý celek.
Představujeme bakalářské práce našich absolventů – odlitky zhotovené tradičními řemeslnými postupy, které si člověk osvojil před mnoha tisíci lety, i plastiky, za jejichž zrodem stojí ty nejmodernější technologie používané i v průmyslové praxi.
Kouzlo kovového materiálu je nekonečné, stejně jako množství podob, jakých může nabývat.
Fakulta materiálově-technologická
Fakulta materiálově-technologická je jednou ze sedmi fakult VŠB – Technické univerzity Ostrava. Její historie je spjatá s hutnickou tradicí a úzce souvisí s rozvojem těžkého průmyslu v českých zemích v 18. a 19. století. Právě hutnické a hornické obory daly základ pro vznik Vysoké školy báňské v Příbrami, jejíž historie sahá až do roku 1849. Můžeme tedy říci, že Fakulta materiálově-technologická je jednou z nejstarších fakult celé univerzity a stála už u jejího zrodu.
Dnes je Fakulta materiálově-technologická moderní vzdělávací institucí integrující špičkový výzkum a atraktivní výuku v materiálových, metalurgických, chemických, ekonomických a ekologických studijních programech.
V oblasti vzdělávací i vědecké rozvíjí fakulta spolupráci s českými i zahraničními partnery – univerzitami, výzkumnými ústavy a průmyslem. Fakulta má dlouholetou spolupráci se zahraničními univerzitami v Japonsku, Číně, USA a státech EU.
Svým zaměřením je Fakulta materiálově-technologická v rámci České republiky zcela unikátní fakultou. Kromě tradičních studijních programů se zaměřením na studium materiálů, technologií jejich výroby, zpracování a recyklace, ekonomiku a management v průmyslu či management kvality, nabízí i studijní směry se zaměřením na oblast automotive, inovaci a design zdravotnických prostředků, chemického a environmentálního inženýrství, nanotechnologií nebo zpracování kovů a jejich slitin v umění.
Hlavní vědeckovýzkumná činnost Fakulty materiálově-technologické je v současné době spjata s projekty MATUR – Materiály a technologie pro udržitelný rozvoj a CirkArena. Cílem projektů je provozovat špičkové laboratoře a vědecké týmy, které vyvíjejí, připravují, zkoumají a optimalizují pokročilé materiály a technologie pro aplikační sféru.
Kromě výuky, vědy a výzkumu se pracovníci fakulty aktivně zapojují do vědecko a technicko-popularizačních aktivit nejen v rámci Ostravy a Moravskoslezského kraje. Zajišťují tak program pro návštěvníky akcí jako jsou Colours of Ostrava, Meltingpot, Olympijský park, Festival v ulicích a mnoha dalších.
Studijní program Umělecké slévárenství
Studijní program Umělecké slévárenství má na Fakultě materiálově-technologické VŠB-TUO dlouholetou tradici. Na katedře metalurgických technologií je vyučován již od roku 1994 a v rámci České republiky je jedinečný.
Studium je koncipováno jako kombinace základů přírodovědných a humanitních oborů s materiálově-technologickými předměty a disciplínami zaměřenými na uměleckou tvorbu. Koncepce výuky je založena na spojení poznatků z oblasti slévárenství s výrobou uměleckých odlitků.
Velký důraz je kladen na praktickou výuku – k té studentům slouží špičkově vybavené laboratoře se zařízením pro odstředivé lití a technologii přesného lití (např. šperků) a poloprovozní dílna s formovnou a tavírnou. V rámci výuky jsou rovněž hojně využívány poslední trendy v oblasti slévárenské výroby, a to technologie Rapid prototyping.
Své znalosti a dovednosti uplatňují studenti i pedagogové při tvorbě uměleckých odlitků, a to nejen pro potřeby univerzity. Pravidelně zhotovují i veřejné zakázky. Jedním z významných odlitků z dílny uměleckých slévačů je například cena Osobnost Moravskoslezského kraje.
V posledních letech umělečtí slévači z Fakulty materiálově-technologické rozšiřují své působení. Kromě klasického slévárenského řemesla se zaměřují i na výrobu litých šperků z drahých kovů. Doposud nejvýznamnějším souborem takovýchto odlitků byla sada celostříbrných rektorských a děkanských řetězů pro VŠB-TUO. Jednotlivé řetězy se skládají z odlévaných segmentů zdobených drahými kameny.
Novým termínem lednového Dne otevřených dveří je 25. leden 2025.
Budeme se na vás těšit v odbě od 9:00 do 13:00.
Powered by aSc EduPage