Výstava probíhá od 8. 1. 2025 do 28. 2. 2025.
Výstava je otevřena v pracovní dny od 7:30 do 15:30
Motto: Přesvědčte se s námi, že i technika je umění a že v každém umění je kus vědy.
S odkazem na naše učitele, kteří na Fakultě materiálově-technologické (VŠB-TUO) před více než 30 lety stáli u zrodu studijního programu Umělecké slévárenství, se dnes snažíme studentům předávat hlavně lásku a úctu ke slévárenskému řemeslu. Učíme je, jak dát kovu uměleckou podobu a vdechnout mu tak duši. Spojujeme dvě zdánlivě neslučitelné oblasti, a to umění a techniku, v jeden dokonalý celek.
Představujeme bakalářské práce našich absolventů – odlitky zhotovené tradičními řemeslnými postupy, které si člověk osvojil před mnoha tisíci lety, i plastiky, za jejichž zrodem stojí ty nejmodernější technologie používané i v průmyslové praxi.
Kouzlo kovového materiálu je nekonečné, stejně jako množství podob, jakých může nabývat.
Fakulta materiálově-technologická
Fakulta materiálově-technologická je jednou ze sedmi fakult VŠB – Technické univerzity Ostrava. Její historie je spjatá s hutnickou tradicí a úzce souvisí s rozvojem těžkého průmyslu v českých zemích v 18. a 19. století. Právě hutnické a hornické obory daly základ pro vznik Vysoké školy báňské v Příbrami, jejíž historie sahá až do roku 1849. Můžeme tedy říci, že Fakulta materiálově-technologická je jednou z nejstarších fakult celé univerzity a stála už u jejího zrodu.
Dnes je Fakulta materiálově-technologická moderní vzdělávací institucí integrující špičkový výzkum a atraktivní výuku v materiálových, metalurgických, chemických, ekonomických a ekologických studijních programech.
V oblasti vzdělávací i vědecké rozvíjí fakulta spolupráci s českými i zahraničními partnery – univerzitami, výzkumnými ústavy a průmyslem. Fakulta má dlouholetou spolupráci se zahraničními univerzitami v Japonsku, Číně, USA a státech EU.
Svým zaměřením je Fakulta materiálově-technologická v rámci České republiky zcela unikátní fakultou. Kromě tradičních studijních programů se zaměřením na studium materiálů, technologií jejich výroby, zpracování a recyklace, ekonomiku a management v průmyslu či management kvality, nabízí i studijní směry se zaměřením na oblast automotive, inovaci a design zdravotnických prostředků, chemického a environmentálního inženýrství, nanotechnologií nebo zpracování kovů a jejich slitin v umění.
Hlavní vědeckovýzkumná činnost Fakulty materiálově-technologické je v současné době spjata s projekty MATUR – Materiály a technologie pro udržitelný rozvoj a CirkArena. Cílem projektů je provozovat špičkové laboratoře a vědecké týmy, které vyvíjejí, připravují, zkoumají a optimalizují pokročilé materiály a technologie pro aplikační sféru.
Kromě výuky, vědy a výzkumu se pracovníci fakulty aktivně zapojují do vědecko a technicko-popularizačních aktivit nejen v rámci Ostravy a Moravskoslezského kraje. Zajišťují tak program pro návštěvníky akcí jako jsou Colours of Ostrava, Meltingpot, Olympijský park, Festival v ulicích a mnoha dalších.
Studijní program Umělecké slévárenství
Studijní program Umělecké slévárenství má na Fakultě materiálově-technologické VŠB-TUO dlouholetou tradici. Na katedře metalurgických technologií je vyučován již od roku 1994 a v rámci České republiky je jedinečný.
Studium je koncipováno jako kombinace základů přírodovědných a humanitních oborů s materiálově-technologickými předměty a disciplínami zaměřenými na uměleckou tvorbu. Koncepce výuky je založena na spojení poznatků z oblasti slévárenství s výrobou uměleckých odlitků.
Velký důraz je kladen na praktickou výuku – k té studentům slouží špičkově vybavené laboratoře se zařízením pro odstředivé lití a technologii přesného lití (např. šperků) a poloprovozní dílna s formovnou a tavírnou. V rámci výuky jsou rovněž hojně využívány poslední trendy v oblasti slévárenské výroby, a to technologie Rapid prototyping.
Své znalosti a dovednosti uplatňují studenti i pedagogové při tvorbě uměleckých odlitků, a to nejen pro potřeby univerzity. Pravidelně zhotovují i veřejné zakázky. Jedním z významných odlitků z dílny uměleckých slévačů je například cena Osobnost Moravskoslezského kraje.
V posledních letech umělečtí slévači z Fakulty materiálově-technologické rozšiřují své působení. Kromě klasického slévárenského řemesla se zaměřují i na výrobu litých šperků z drahých kovů. Doposud nejvýznamnějším souborem takovýchto odlitků byla sada celostříbrných rektorských a děkanských řetězů pro VŠB-TUO. Jednotlivé řetězy se skládají z odlévaných segmentů zdobených drahými kameny.